Odia Essay On Holi !!! ( ହୋଲି ପର୍ବ ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା )

Odia Essay On Holi !!! ( ହୋଲି ପର୍ବ ଉପରେ ଓଡ଼ିଆ ରଚନା )

ପରିଚୟ 

ହୋଲି ରଙ୍ଗର ପର୍ବ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଏହା ଭାରତର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ବ | ହୋଲି ପ୍ରତିବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ସାହ ଓ ଉତ୍ସାହ ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଯେଉଁମାନେ ଏହି ପର୍ବକୁ ପାଳନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ରଙ୍ଗ ସହିତ ଖେଳିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି |

ହୋଲି ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ପରିବାର ସହିତ ସୁଖ ଉତ୍ସବ ପାଳନ ସହିତ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି |  ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଅସୁବିଧା ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ଭାଇଚାରା ପାଳନ କରିବାକୁ ଏହି ପର୍ବରେ ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତି | ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, ଆମେ ଆମର ଶତ୍ରୁତାକୁ ଭୁଲିଯାଉ ଏବଂ ପର୍ବ ଆତ୍ମାକୁ ଯିବା | ହୋଲିକୁ ରଙ୍ଗର ପର୍ବ କୁହାଯାଏ କାରଣ ଲୋକମାନେ ରଙ୍ଗ ସହିତ ଖେଳନ୍ତି ଏବଂ ପର୍ବର ମୂଳରେ ରଙ୍ଗ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ପରସ୍ପରର ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତି |

ହୋଲିର ଇତିହାସ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ହିରାନାକାଶ୍ୟାପ ନାମକ ଜଣେ ଶୟତାନ ରାଜା ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରହ୍ଲାଦ ନାମକ ଏକ ପୁଅ ଏବଂ ହୋଲିକା ନାମକ ଏକ ଭଉଣୀ ଥିଲେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଶୟତାନ ରାଜା ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇଥିଲେ। ଏହି ଆଶୀର୍ବାଦର ଅର୍ଥ କୌଣସି ମନୁଷ୍ୟ, ପଶୁ କିମ୍ବା ଅସ୍ତ୍ର ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିପାରିବ ନାହିଁ | ଏହି ଆଶୀର୍ବାଦ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅଭିଶାପରେ ପରିଣତ ହେଲା କାରଣ ସେ ବହୁତ ଅହଂକାରୀ ହେଲେ | ସେ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ପରମେଶ୍ୱରଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଉପାସନା କରିବାକୁ ଆଦେଶ ଦେଲେ, ନିଜ ପୁତ୍ରକୁ ରକ୍ଷା କଲେ ନାହିଁ।

ଏହା ପରେ ତାଙ୍କ ପୁତ୍ର ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। ପ୍ରଭୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ବିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇଥିବାରୁ ଭଗବାନଙ୍କ ବଦଳରେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅବମାନନା ଦେଖି ଶୟତାନ ରାଜା ନିଜ ଭଉଣୀ ସହିତ ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କୁ ପୁଅ ସହିତ କୋଳରେ ନିଆଁରେ ବସାଇଲା, ଯେଉଁଠାରେ ହୋଲିକା ଜଳି ଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ନିରାପଦରେ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହା ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ତାଙ୍କର ଭକ୍ତି ହେତୁ ସେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସୁରକ୍ଷିତ ଥିଲେ। ଏହିପରି, ଲୋକମାନେ ହୋଲିକୁ ମନ୍ଦ ଉପରେ ଭଲର ବିଜୟ ଭାବରେ ପାଳନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ |

ହୋଲିର ଉତ୍ସବ

ବିଶେଷ କରି ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ଲୋକମାନେ ହୋଲିଙ୍କୁ ଅତି ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପାଳନ କରନ୍ତି | ହୋଲିର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ‘ହୋଲିକା ଦାହାନ୍’ ନାମକ ଏକ ରୀତିନୀତି କରନ୍ତି | ଏହି ରୀତିନୀତିରେ ଲୋକମାନେ ଜାଳିବା ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ କାଠ ଗଦା କରିଥାନ୍ତି | ଏହା ହୋଲିକା ଏବଂ ରାଜା ହିରାନାକାଶ୍ୟାପଙ୍କ କାହାଣୀକୁ ସଂଶୋଧନ କରୁଥିବା ମନ୍ଦ ଶକ୍ତିର ଜ୍ୱଳନର ପ୍ରତୀକ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ସେମାନେ ହୋଲିକା ଚାରିପାଖରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ ଏବଂ ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କର ଭକ୍ତି ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି |

ପରଦିନ ବୋଧହୁଏ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ରଙ୍ଗୀନ ଦିନ | ଲୋକମାନେ ସକାଳୁ ଉଠି ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି | ତା’ପରେ, ସେମାନେ ଧଳା ପୋଷାକ ପରିଧାନ କରି ରଙ୍ଗ ସହିତ ଖେଳନ୍ତି | ସେମାନେ ପରସ୍ପର ଉପରେ ପାଣି ଛିଞ୍ଚନ୍ତି | ପିଲାମାନେ ପାଣି ବନ୍ଧୁକ ବ୍ୟବହାର କରି ପାଣି ରଙ୍ଗ ଛିଞ୍ଚି ଦଉଡନ୍ତି | ସେହିଭଳି ବୟସ୍କମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ପିଲା ହୁଅନ୍ତି | ସେମାନେ ପରସ୍ପରର ମୁହଁରେ ରଙ୍ଗ ଘଷନ୍ତି ଏବଂ ନିଜକୁ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ାଇ ଦିଅନ୍ତି |

ସନ୍ଧ୍ୟାରେ, ସେମାନେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ସାଙ୍ଗ ଏବଂ ପରିବାରକୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ପରିଧାନ କରନ୍ତି | ସେମାନେ ଦିନସାରା ନାଚନ୍ତି ଏବଂ ‘ଭଙ୍ଗ’ ନାମକ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାନୀୟ ପିଇଥା’ନ୍ତି | ସବୁ ବୟସର ଲୋକମାନେ ହୋଲିର ବିଶେଷ ସୁସ୍ୱାଦୁତା ‘ଗୁଜିଆ’କୁ ଅତି ଉତ୍ସାହର ସହିତ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି |

ଉପସଂହାର 

ସଂକ୍ଷେପରେ, ହୋଲି ପ୍ରେମ ଏବଂ ଭାଇଚାରା ବିସ୍ତାର କରେ | ଏହା ଦେଶରେ ସମନ୍ୱୟ ଏବଂ ସୁଖ ଆଣିଥାଏ | ହୋଲି ମନ୍ଦ ଉପରେ ଭଲର ବିଜୟର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ | ଏହି ରଙ୍ଗୀନ ପର୍ବ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ର କରିଥାଏ ଏବଂ ଜୀବନରୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ନକାରାତ୍ମକତାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ |