odia essay Skill India | ଓଡ଼ିଆ ରଚନା ସ୍କିଲ ଇଣ୍ଡିଆ

odia essay Skill India | ଓଡ଼ିଆ ରଚନା ସ୍କିଲ ଇଣ୍ଡିଆ

ସ୍କିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ହେଉଛି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା 15 ଜୁଲାଇ 2015 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଭିଯାନ ଯାହାକି 2022 ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ 40 କୋଟି (400 ନିୟୁତ) ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ କୌଶଳରେ ତାଲିମ ଦେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ରହିଛି। ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ବିକାଶ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ, ସ୍ଥାନ ଏବଂ ପରିସର ସୃଷ୍ଟି କରିବା। ଭାରତୀୟ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପ୍ରତିଭା ଏବଂ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକର ଅଧିକ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଯାହାକି ଗତ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଅଧୀନରେ ରହିଆସିଛି ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପାଇଁ ନୂତନ କ୍ଷେତ୍ର ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ | ଏଥିରେ “ଜାତୀୟ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ମିଶନ”, “ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗୀକରଣ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ନୀତି, 2015”, “ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ର କୌଶଲ ବିକାଶ ଯୋଜନା” (PMKVY) “,” ସ୍କିଲ ଯୋଜନା “ଏବଂ” ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତ ଦକ୍ଷତା “ପରି ସରକାରଙ୍କ ବିଭିନ୍ନ ପଦକ୍ଷେପ ରହିଛି।

‘ସ୍କିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ର ବ ଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ

(i) ଗୁରୁତ୍ ହେଉଛି ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଏପରି ଭାବରେ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଚାକିରୀ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି କରିବେ।

(ii) ସମସ୍ତ ବୃତ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ, ସମର୍ଥନ ଏବଂ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପ୍ରଦାନ କରେ ଯାହା ପାରମ୍ପାରିକ ପ୍ରକାରର କାର୍ପେରର, କୋବଲର୍, ୱେଲଡର୍, କଳକାର, ମସନ୍, ନର୍ସ, ଟେଲର୍, ବୁଣାକାର ଇତ୍ୟାଦି |

(iii) ରିଅଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍, ନିର୍ମାଣ, ପରିବହନ, ବୟନ, ରତ୍ନ ଶିଳ୍ପ, ଅଳଙ୍କାର ଡିଜାଇନ୍, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ପରି ନୂତନ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯିବ, ଯେଉଁଠାରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଅନୁପଯୁକ୍ତ କିମ୍ବା ନିଲ୍ |

(iv) ଏହି ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ଧାଡିରେ ରହିବ ଯାହା ଦ୍ our ାରା ଆମ ଦେଶର ଯୁବକମାନେ କେବଳ ଘରୋଇ ଚାହିଦା ପୂରଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ବରଂ ଆମେରିକା, ଜାପାନ, ଚୀନ୍, ଜର୍ମାନୀ, ରୁଷିଆ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଏସିଆର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ କରିପାରିବେ। ।

(v) ‘ସ୍କିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆଉ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ‘ଗ୍ରାମୀଣ ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କିଲ୍’ ନାମକ ଏକ ହଲମାର୍କ ଚିହ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରିବା, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତାଲିମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମାନକ ଏବଂ ପ୍ରମାଣୀକରଣ କରାଯିବ।

(vii) ‘ସ୍କିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ର ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପଦ୍ଧତି ଏକ ଅଭିନବ ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ଖେଳ, ଗୋଷ୍ଠୀ ଆଲୋଚନା, ମସ୍ତିଷ୍କ ଆକ୍ରମଣ ଅଧିବେଶନ, ବ୍ୟବହାରିକ ଅଭିଜ୍ଞତା, କେସ୍ ଷ୍ଟଡି ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହେବ |

ସିଦ୍ଧାନ୍ତ – କୌଶଳର ବିକାଶ, ଅଳ୍ପ ବୟସରେ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଚାକିରି ସୁଯୋଗ ପାଇଁ ଚ୍ୟାନେଲ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ | ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ବ୍ଲୁକୋଲର ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ ସ୍କିଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନ କେବଳ ପକେଟ ପୂରଣ କରିବା ନୁହେଁ ବରଂ ଗରିବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଭାବନା ଆଣିବା: ପିଏମ ମୋଦୀ

[su_button url=”https://indiafreejobalert.com/skill-india-english-essay/” target=”blank” style=”stroked” background=”#11095a” size=”2″ icon=”icon: file-pdf-o”]READ IN ENGLISH [/su_button]